hóvirág, a legfürgébb tavaszi szépség
Magyarországon négy fajta hóvirág él, melyek közül egy, a kikeleti hóvirág az egyetlen őshonos, és szigorúan védett fajtánk.
Az amarillisz félék családjába tartozó hóvirágoknak Európa szerte összesen 21 fajtája létezik. Természetes élőhelyén a lombos erdőkben, mediterráneum magas hegyeiben és a havasi cserjésekben érzi legjobban magát.
Fajtájától függőn, késő ősszel, vagy tél végén két hosszúkás levelet és egy virágszárat hajt apró, 1-2 centis hagymáiból, egyetlen kecses harang alakú virággal a szár végén. Virága jellegzetes, 3 fehér sziromból (lepellevél) álló virágzat melynek belső kis szirmai élénk zöld rajzolatúak.
MAGYARORSZÁGI HÓVIRÁGOK
- KIKELETI HÓVIRÁG – Galanthus nivalis
- POMPÁS HÓVIRÁG – Galanthus elwesii
- REDŐSLEVELŰ HÓVIRÁG – Gal. plicatus
- LEVANTEI HÓVIRÁG – Galanthus fosteri
Nevében a természete – hiszen már a hó alatt növekedni kezd.
ÍGY ÜLTESSÜK - GONDOZZUK
A többi tavasszal virágzó hagymás növényhez hasonlóan késő ősszel ültessük. Ha már első tavasszal dúsabb hatást szeretnénk akkor hagymáit csoportosan ültessük, bár néhány év alatt az egyesével ültetett hagymák is szép csokrossá válnak.
Mivel eredeti élőhelyükön lombos fák árnyékában élnek, a kertben is szerencsés félárnyékos helyet keresni számukra – mellett természetesebben is mutatnak a fák és cserjék alatt.
Egy dologra ügyeljünk ne fenyő alatt válasszuk ki a helyüket, mert a lehulló tűlevelek miatt a savanyúbb kémhatású talajt nem igazán kedvelik.
Ezt leszámítva semmilyen nagyravágyó igénye nincs, és különösebb gondozást sem igényel. Ha ültetés előtt kap némi szerves tápanyagot, vagy komposztot, mindig több és több virággal hálálja meg gondoskodásunkat. Mivel hagymái könnyen és gyorsan szaporodnak, hamar birtokba veszik a rendelkezésükre álló területet, így nem árt 3-4 évente szétültetni őket, hogy a virágai látványosak, maradjanak.
HOGYAN LESZ MÉG TÖBB HÓVIRÁGUNK?
Hát magról, vagy a pici fiókhagymáktól… mégpedig azoktól a magoktól, ami virágzás után érnek be a zöldborsónyi terméseiben. Ráadásul ezen idő alatt a hagymák is regenerálódnak, ami jócskán pozitív hatással van a következő évi virágzásra.
Szaporíthatjuk hagymáiról is, ez esetben várjuk meg, hogy virágzás után levelei is leszáradjanak, majd szedjük fel a hagymákat.. Válasszuk le a pici fiókhagymákat, és ültessük el újra őket a kiválasztott helyre.
NÉHÁNY TOVÁBBI FAJTA
GALANTHUS
ELWESII
Kecses, hosszúkás szirmú, terpesztett virágú fajta, zöld szemekkel az apró belső lepel levelein
GALANTHUS JACQUANETTA
Különleges, lapított formájú, tömött virágú fajta
GALANTHUS
ANGUSTIFOLIUS
Szétálló szirmú, jellegzetes, az átlagostól hosszabb belső lepel levelekkel
GALANTHUS CILICICUS
Ernyőszerű, laposabban szétterülő virágformájú fajta, bordás sziromlevelekkel