provence levendula földjei
Tudjátok hogyan néznek ki, minden finomkodástól és műviességtől menetes igazi levendulás kertek Provence szívében? Apropó! És azt tudjátok, hogy, Provence honnan kapta a nevét?
Nos, a név eredetéért egész az ókori Rómáig, pontosabban Augustus uralkodásának idejéig kell visszanyúlni. A Provence-Alpes-Côte d’Azur történelmi régiója ekkor került a római szenátus alá rendelt provinciák közé, és ez a tartomány-gyűjtőnév maradt fenn Provence néven napjainkra.
Az autentikus provence-i levendulások romantikus, ódon kőházak körül terülnek el minden elborító lila színükkel és átható illatukkal, gazdagon termő gyümölcs-, és olívafák valamint lenyűgöző bokrok közt.
foto: Gardening With Boys
A dombos tájon szétszórt házakhoz gyönyörű levendulasorral szegélyezett bekötőutak vezetnek, illatos terülj-terülj asztalkát kínálva a méheknek és más vadon élő állatoknak.
Az őslevendulások olajfái, nem egyszer 100 évesnél is idősebb, girbe-gurba matuzsálemek, melyek nélkül provence-i nem létezik.
A levendulából, melyet kék aranyként is emlegetnek, a római időktől kezdve készítették az illatos fürdővizeket, orvosságokat, italokat, használták fertőtlenítésre járványok idején. Termesztése a régióban a 18. században indult, amikor a parfümipar is felfedezte, így Provence az illatszergyártás fellegvárává nőtte ki magát.
levendula, amerre a szem ellát
levendula szüret
Provence-ban július végén, augusztus elején mindenhol levendulát szüretelnek, és azt hiszem ez a legillatosabb szüret a világon. A levendula ilyenkor van a virágzása csúcsán, ekkor legmagasabb az illóolaj tartalma. Régen sarlóval vágták, és tiszta fehér lepedőkbe gyűjtötték az értékes kék aranyat.
Bár legtöbb helyen a farmok, gazdaságok ma már ezt géppel végzik, a Provence-ban ápolják a hagyományokat és őrzik a kézműves jelleget.
A levendulát szüret után egy, maximum két napon át a levegőn szárítják, hogy csökkentsék a víztartalmát, tovább azonban nem lehet, mert az a olaj minőségének romlásához vezet. Ezt követően alaposan összetömörítik a szárakat és megkezdik a lepárlást.
Az illóolajat alacsony nyomású gőzzel oldják ki a levendulából, majd a vizes elegy egy csőrendszerbe kerül ahol visszahűl. Innen tovább folyik kis tartályokba, melynek tetején az értékes olaj, alján pedig az illatos levendula víz marad.