TUDOMÁNYOS NÉV
Narcissus
RENDSZERTAN
Törzs: Zárvatermők (Magnoliophyta)
Osztály: Egyszikűek (Liliopsida)
Rend: Spárgavirágú (Asparagales)
Család: Amarilliszfélék (Amaryllidaceae)
Alcsalád: Amerilliszformák (Amaryllidaceae)
Nemzetség csoport: Narcisseae
Nemzetség: Nárcisz (Narcissus)
- Foto: saját kertemből
A nárcisz az egyik legkorábban nyíló tavaszi virágunk, mely ragyogó sárga színével igazi csoda a téli hónapok szürkesége után. Nevét a görög mitológia híres alakjáról, Narkisszosz-ról kapta.
A hóvirághoz hasonlóan, szintén az amarilliszfélék családjába tartozó, hagymás, rizómás virág, közel 20 000 fajtával, melyek közt ősszel nyíló, kései fajták is megtalálhatók. Leginkább a trópusi és szubtrópusi klímákon honos, de bizonyos fajtái előfordulnak a mi égövünkön is.
Mivel évszázadok óta vadon és kerti növényként is előfordul, szinte lehetetlen megállapítani, hogy botanikai értelemben fajt alkotnak-e, vagy hibridek.
Nálunk védett növényként a csillagos nárcisz (Narcissus angustifolius) fordul elő szabadon, míg Európa délnyugati részén fehér nárcisz (N. poëticus), a legismertebb sárga nárcisz (N. pseudonarcissus) és az ősszel virágzó kései nárcisz (N. serotinus) fordul elő.
- SÁRGA NÁRCISZ
Narcissus ‘pseudonarcissus
- HASADT LEPLŰ NÁRCISZ
Narcissus ‘Palmeres’
- CSILLAGOS NÁRCISZ
Narcissus ‘Stellaris’
- KÉSEI NÁRCISZ
Narcissus ‘Sinopel’
HOGYAN ÜLTESSÜK, GONDOZZUK A NÁRCISZT?
A nárciszt hasonlóan a többi tavasszal virágzó hagymás növényhez, ősszel kell ültetni. A hagymák napos helyen, egyesével, vagy csoportosan kerüljenek az ültetőgödörbe.
Az ültetési mélység függ a nárcisz fajtájától, de általánosságban elmondható, nem kell, hogy túl mélyre kerüljenek. Csúcsukkal felfelé, mintegy 10 – 25 cm mélyre ültessük, laza, jó vízáteresztő talajba, amit előtte pár héttel feljavítottunk, komposzttal, vagy érett szerves trágyával.
Ha túlságosan tömör, kötött a talaj, keverjünk hozzá homokot, kevés apró kavicsot, így a hagymák nem fognak a pangó vízben elrohadni.
Amennyiben a nárcisz hagymáit egyesével ültetjük kb 10 cm-es távolságot tartsunk köztük.
Ezután öntözzük meg, majd tehetünk rá vékony rétegben fenyőkérget, egyrészt a nedvesség megtartása, másrészt az erősebb fagyok elleni védekezésként.
A nárciszoknak ma mintegy 20 000 fajtája él a Földön. Léteznek köztük egészen kis termetűek, rövid szárúak, mini virágúak, de vannak fél méteresre megnövő órások és telt virágú változatok is.
Színeik és virágformájuk tekintetében hasonlóan nagy változatosságot mutatnak. Rengeteg fehér, különböző torkokkal és sziromformával, sárgák, ezernyi árnyalatban és megjelenésben.
Ezt a kavalkádot még tovább fokozzák a sárga-fehér bicolor és gyönyörű, barackszínű szépségek.
HOGYAN SZAPORÍTSUK A NÁRCISZT?
Egyszerűen, mint a többi, tavaszi hagymás növény:, fiókhagymákkal. A virágzás elmúltával, amikor már levelek is visszahúzódtak, fel kell szedni a hagymákat és az idősebb, nagyobb fejekről le kell választani az új, fiatal sarjakat. Ezután, vissza is ültethetjük rögtön, de az őszi újbóli kiültetésig tárolhatjuk is hűvös, sötét helyen, papírba csomagolva.
Én utóbbit tettem egész addig, amíg másodjára is el nem tűntek a hagymák a garázsból.
Aztán amikor találtam egyet -egyet itt-ott a gurulgatni a kertben, rájöttem, Pedro kutyám kifocizta, eljátszotta őket a zacsiból…
Ebből azonban nagy baj is lehet, mivel a nárcisz hagymái mérgezőek. Szóval ésszel a tárolással, ha játékos, éhenkórász kedvencek is vannak a kertben!
A NÁRCISZ BETEGSÉGEI
ELVÁLTOZÁS A VIRÁGOKON
Egyáltalán nincsenek virágok, vagy csak alig, netán torzultak
- NEM AKAR VIRÁGOZNI
Lehet régóta van ugyanazon a helyen és még sosem lett felszedve. Így valószínű tele van fióksarjakkal, ami miatt nagyon sűrűn vannak a hagymák.
Megoldás: ha a levelek visszahúzódtak szedd fel, válaszd le a kis hagymákat, és ültesd vissza cca. 10 centis távolságra egymástól. A virágzás elmaradásának másik oka lehet, ha túl vizes a talaj így a hagymák egyszerűen elrohadnak, vagy valamilyen kártevő, lótető, cserebogár pajor belakmározta. Nincs mit tenni, ha látod a zabagépe(ke)t lakoltasd ki, és ültess újra hagymákat. - TORZULT VIRÁGOK
Ez minden bizonnyal a hagymákat támadó fonalféreg számlájára írható.
Megoldás: a növényeket ki kell ásni, a torz példányok kuka, az egészségeseknek pedig új helyet kell keresni, Ide pár évig ne is ültess újra semmilyen hagymás virágot! - TORZ LEVELEK, VIRÁG NÉLKÜL
Hát, elég rossz kombó, ami a nárcisz légyre, illetve férgeire utal.
Megoldás: nincs mit tenni, minden növényt ki kell kukázni/megsemmisíteni! Nárciszt ültetni ugyanide megint csak nem ajánlatos pár évig.
ELVÁLTOZÁS A LEVELEKEN
Lehet a levél színén, vagy fonákján, lehet ezüstös, sárga, barna, fehér, vagy fakó zöld színű, folt alakú vagy csíkozott forma. Szóval csak, hogy ne unatkozzunk, lehet mit azonosítgatni.
- HOSSZANTI FEHÉR ÉS/VAGY ZÖLD SÁVOZOTTSÁG: vírusfertőzés, nárcisz foltosodás a neve.
Megoldás: A virágot ki kell ásni és megsemmisíteni, menthetetlen. A még egészséges nárciszokat a környezetéből ajánlott arrébb költöztetni. - SÁRGA FOLTOSODÁS, KOROMPENÉSSZEL: szürkerothadás
Megoldás: sajnos ez esetben is meg kell semmisíteni a virágot. - EZÜSTÖSEN FÉNYLŐ, MAJD BARNULÓ LEVELEK: miniatűr rovarok, tripszek támadták meg a nárciszt.
Megoldás: Végre valami, ami túlélhető. Nem kell a növényt kiásni és vegyszerért sem kell rögtön kiáltani. Első körben távolítsd el a látványosan fertőzött leveleket, és próbáld meg a rég bevált módszert. permetezz mosogatószeres vízzel ( 4l víz/ 1 ek mosogatószer) Általában bejön, csak figyelj rá, hogy minden részére jusson a növénynek. Ha a környezetében lévőkre is jut, baj nem lehet belőle.
NÁRCISZOK KASPÓBAN
A nárcisz nem csak a kertbe kiültetve, de különböző edényekben, kaspókba, kosarakban is varázslatosan mutat. Ha körültekintően választjuk ki az ültetőedény, a virág tökéletes összhangban él mind a rusztikus romantikus, mind a modern, minimalista kertdesignnal. PLUSZ! A hagymák edényekben nevelve, több talajban élő kártevővel szemben is védettebbek.
- Narcissus ‘Bridal Crown’
- Narcissus ‘Bridal Crown’ – Foto: David Speer
- Narcissus ‘Paperwhites Ziva’
- Narcissus ‘Minnow’
- Narcissus ‘Nargis’
NÁRCISZOK CSOPORTOSÍTÁSA VIRÁGFORMÁIK SZERINT
A nárciszok nemzetségét virág formájuk szerint 12 un. divízióba sorolják, amiket az alábbiakban látni, kivéve a 10. és a 12. divíziókat, melyekben vegyesen jelennek meg a különböző virágformák.
A 10-es a vadon élő fajokat, 12-es pedig az ősztől kora nyárig nyíló, egyéb, különféle alakú nárcisz fajokat tartalmazza.
DIVÍZIÓK 1-11 (kivéve a 10 és 12 )
- 1. divízió- Csupros faj
Narcissus ‘Mount Hood’
- 2. divízió – Széles faj
Narcissus ‘Binkie’
- 3. divízió – Apró csészés faj
Narcissus ‘Merlin’
- 4. divízió – Telt faj
Narcissus ‘Tahiti’
- 5. divízió – Triandrus faj
Narcissus ‘Thalia
Grafika: Az Angol Királyi Kertészeti Társaság Kézikönyve
- 6. divízió – Cyclamineus faj
Narcissus ‘Jack Snipe’
- 7. divízió – Jonquilla faj
Narcissus ‘Sweetness’
- 8. divízió – Tazetta faj
Narcissus ‘Canaliculatus’
- 9. divízió – Poeticus faj
Narcissus ‘Actaea’
- 11. divízió – Hasadt leplű faj
Narcissus ‘Cassata’
Grafika: Az Angol Királyi Kertészeti Társaság Kézikönyve
VADON ÉLŐ NÁRCISZOK – 10. DIVÍZIÓ
- Narcissus ‘Bulbocodium’
- Narcissus ‘Romieuxii’
- Narcissus ‘Minor’
- Narcissus x Odorus ‘Plenus’
- Narcissus ‘Triandrus s.t.l’
AKKOR MOST VÁLASSZUNK NÁRCISZT
És hogy mi alapján? Egyszerűen a szerint, ami a legjobban tetszik…
Törpe, vagy akár 30 centis legyen? Sárga, fehér, barack, vagy bicolor? Szimpla, vagy rózsaszerűen telt? A kertészetekben és a megbízható webáruházakban számos hagyományos és igazán különleges fajta közt válogathatunk.
Íme egy ötös lista az én kedvenceimből:
- Narcissus ‘Jetfire’
Faj: Cyclamineus (6. divízió)
Magasság: 23-25 cm (alacsony)
Virágzási idő: március-április
Napsárga botanikai nárcisz. Lepellevelei keskenyek, hátrahajlók, míg hosszú csőszerű koronája narancssárga színű.
Viszonylag alacsony termete és kisebb virágai miatt sziklakertekbe és csoportos ültetések szélső, elülső részeire, illetve járdák, kerti utak szegélyezésére ideális
- Narcissus ‘Recurvus’
Faj: Poeticus (9. divízió)
Magasság: 35-40 cm (magas)
Virágzási idő: április – május
A legkésőbb virágzó, magas, illatos nárciszok egyike. Gyönyörű, vakító fehér szirmai közt a fajra jellemző kicsi, erős narancs szélű korona helyezkedik el.
Érdekessége, hogy erős illatával a kisebb szobában előfordulhat, hogy az arra érzékenyebb embereknél fejfájást okoz. Akkor egyszerűen tegyük ki a szabadba, vagy ami még jobb, hagyjuk helyén a kertben és jártunkban-keltünkben, vagy a teraszon pihenve, gyönyörködjük szépségükben.
- Narcissus ‘Irene Copeland’
Faj: Telt virágú( 4. divízió)
Magasság: 40-60 cm (magas)
Virágzási idő: április vége
Egy régi, több mint egy évszázada termesztett, gyönyörű teltvirágú nárcisz, fehér, krém és sárga színátmenetekkel. Tavasz közepén erős, egyenes szárain hozza pompás virágait, amit a merev, szürkés-zöld szárak bókolás nélkül tartanak, vagyis nem kelle lehasalnunk ha látni akarjuk a virágait.
- Narcissus ‘Geranium’
Faj: Tazetta (8. divízió)
Magasság: 35 – 40 cm (magas)
Virágzási idő: április – május
A tazetta fajokra jellemző módon a tőkocsány csúcsán 3-8 virágot bont. Az illatos virágok szélesen elterülő krémfehér lepellevelei közt élénk narancssárga csésze kukucskál.
Eurázsia és Észak-Afrika területein őshonos Geranium nárcisz az eredeti élőhelyén akár 50 éven át is újra és újra virágik minden tavasszal így egyértelmű a kertben is éveken át nyugodtan a helyén hagyhatjuk.
- Narcissus ‘Tête-à-tête’
Faj: Cyclamineus (6. divízió)
Magasság: 18-20 cm (törpe)
Virágzási idő: márciustól (akár a hó alól is bibújik)
Az egyik legkedveltebb fajta, melynek minden egyes hagymájából 2-3 apró csillagszerű virág fejlődik Képes a hóalól is kibújni, és mivel az évszakon az utóbbi időben megbolondultak, nem ritkán a hó alól kandikálnak ki a vidám sárga csengettyűi márciusban.
Néhány évente szedjük szét a hagyma csomókat így mindig nagy és egészséges virágokat fog nevelni.
Én személyszerint imádom más kék és rózsaszín hagymások társaságában, akár egy közös cserépben vegyesen, akár egymás melletti kaspókba ültetve őket.
NÉHÁNY KÜLÖNLEGES NÁRCISZ FAJTA
NARCISSUS 'PROSECCO'
Egy igazán különleges szín, egy puha pasztell barack, az élénk sárga nárciszok közt. Finom virágai késő tavasszal nyílnak, melyek erős mézédes illata mindenkit elbűvöl. Hat kerek sziromból álló, kétkörös virága közepén sötét barack csésze bókol. A Narcissus Prosecco az egyik legfinomabb megjelenésű nárcisz, ami minden kert feltűnő éke lehet.
NARCISSUS 'MINI PROTOTYPE'
A barackos vonulat miniatűr képviselője, egy imádni való bicolor. Csillagszerűen szétterülő halvány sárga szirmai gyönyörű kontrasztot alkotva ölelik körbe a tompa barack virágcsészét. Tavasz közepén virágzik és bár illata nincs, a szemet vitán felül, azonnal vonzza.
NARCISSUS 'REPLETE'
A bicolor fajták közt is szokatlan, sok szirmú nárcisz, figyelemreméltó színkombinációban. A dupla fehér szirmait a virág közepén rózsaszín és lazac fodrok szegélyezik. Finoman illatos, és némiképp kényes, így ha sokáig szeretnénk látványát élvezni, érdemes szélvédett helyet keresni számára.
NARCISSUS 'ICE KING'
A ‘Jég király’ egy fodros fehér és krémszínű szimfónia. Óriás külső szirmai a talán a legtisztább fehérek a nárciszok közt. Remek választás mindenki számára, akik inkább a lágyabb árnyalatokat kedvelik.
NARCISSUS 'SAILORMAN'
A ‘Jég király’ egy fodros fehér és krémszínű szimfónia. Óriás külső szirmai a talán a legtisztább fehérek a nárciszok közt. Remek választás mindenki számára, akik inkább a lágyabb árnyalatokat kedvelik.
ÉS VÉGÜL – NÁRCISZOK AZ ÉN KERTEMBEN…
Irta: Princz Panni